Reklam
Reklam

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN..

  • 10 Ocak 2019
  • 25 kez görüntülendi.
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN..
>
Ardahan Haber Merkezi

10 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” ya da “bayramı” olarak anılıyor. 58 yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz halde ve içler acısı durumda.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine 9 gazete sahibinin yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı alması ve bu gelişme karşısında gazetecilerin 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla bir yürüyüş yapmaları sonucunda Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan, 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise, çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak “bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dileriz.

e-ardahan/Şenol Kirman

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ